PROCEDURA ORGANIZOWANIA KONSULTACJI ORAZ PRACY BIBLIOTEKI W ZESPOLE SZKÓŁ W LUBONIU
OD DNIA 25.05.2020
- I. Informacje ogólne:
- Od 25.05. zaczynają się dobrowolne konsultacje dla uczniów klas VIII zgodnie z harmonogramem znajdującym się na stronie szkoły w ogłoszeniach i zakładce „uczę się w domu”. Konsultacje on-line odbywają się nadal.
- Od 1.06. w konsultacjach może uczestniczyć każdy uczeń Zespołu Szkół w Luboniu. Konsultacje są dobrowolne, a nie obowiązkowe. W dalszym ciągu odbywają się konsultacje on-line.
- W konsultacjach może uczestniczyć tylko uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych. W spotkaniu w szkole nie może uczestniczyć uczeń który przebywa na kwarantannie i którego rodzina przebywa na kwarantannie.
- Uczeń, który będzie łamał obowiązujące w Zespole Szkół zasady może uczestniczyć w konsultacjach tylko pod opieką rodzica i otrzymuje punkty karne.
- Cele konsultacji w szkole to: poprawa ocen i wyjaśnienie zagadnień niezrozumiałych, których nie da się rozwiązać poprzez konsultacje on-line.
- Zadania rodziców
- Poinformowanie sekretariatu, jeśli w ciągu ostatnich 3 miesięcy zmianie uległ numer telefonu.
- Natychmiastowe poinformowanie dyrektora szkoły, jeśli u ucznia (lub jego rodziny), który korzystał z konsultacji wykryto koronawirusa.
- Zaopatrzenie dziecka w maseczkę.
- Dopilnowanie, aby uczeń nie wychodził na konsultacje zbyt wcześnie i nie stał pod szkołą.
- Wyrażenie pisemnej zgody na pomiar temperatury przy wejściu do szkoły ( treść: Wyrażam zgodę na pomiar temperatury u syna/córki…………………….. ucznia klasy……… w Zespole Szkół w Luboniu)
III. Zadania uczniów
- Uczeń, które chce poprawić ocenę, czy uzyskać wyjaśnienie na temat niezrozumiałych treści, jeśli konsultacje on-line są niewystarczające, sprawdza na stronie szkoły, w zakładce „uczę się w domu”, termin konsultacji danego nauczyciela.
- Zawiadamia nauczyciela poprzez Librusa, że chce uczestniczyć w konsultacjach oraz podaje informację o swoich potrzebach. Jeśli poprawia ocenę, podaje zakres tematyczny, tak, aby nauczyciel przed konsultacjami mógł wydrukować sprawdzian. W przypadku, gdy prosi o wyjaśnienie niezrozumiałych treści, podaje ich zakres.
- Może mieć miejsce sytuacja, że z uwagi na przekroczenie dozwolonej liczby uczestników, uczeń będzie musiał skorzystać z innego terminu konsultacji.
- Uczeń przychodzi do szkoły o godzinie 7.55-8.00 i 13.25-13.30, wejście nie będzie otwierane wcześniej, aby uczniowie nie tłoczyli się na korytarzach. Uczniowie klas VII-VIII i LO wchodzą wejściem A (od ul. Armii Poznań), uczniowie klas I-VI wejściem od ul. Dąbrowskiego.
4.Wchodząc do szkoły każdy uczeń zachowuje 2 m odległości od innych wchodzących i dokonuje dezynfekcji rąk. Podaje pracownikowi wyznaczonemu do pomiaru temperatury zgodę od rodziców na jej pomiar. W wyjątkowych przypadkach rodzic może wyrazić zgodę przez telefon.
5.Przed konsultacjami i po nich uczniowie nie mogą przebywać na boisku szkolnym poza ewentualnym czasem oczekiwania na wejście, kiedy zachowują odległość 2 m od siebie, mają wówczas na sobie maseczki.
6.Uczeń przechodzi od razu do sali, w której konsultacje się odbywają. Nie może przebywać na korytarzu, aby uniknąć tłoku. W czasie konsultacji korzysta z własnych podręczników i przyborów, nie może ich pożyczać. Maseczka może zostać zdjęta, gdy uczeń siedzi w ławce, przy jej opuszczaniu zakłada maseczkę.
7.Nakrycia nie są zostawiane w szafkach, uczeń zabiera je ze sobą do Sali.
8.Od razu po zakończonych konsultacjach uczeń opuszcza budynek szkoły, przy wyjściu dokonują raz jeszcze dezynfekcji rąk.
- Uczeń, który będzie łamał zasady otrzymuje punkty karne – od -5 do -20, może otrzymać także naganę dyrektora.
- Uczeń, który po raz drugi złamie zasady może korzystać z konsultacji tylko pod opieką rodzica.
- Zadania nauczycieli.
- Nauczyciel odbiera maile od uczniów chcących się zapisać na konsultacje z informacją, czego dotyczy spotkanie. Jeśli uczeń chce poprawić ocenę musi podać nauczycielowi zakres poprawy, tak, aby od razu po wejściu do klasy ten mógł mu przekazać gotowy sprawdzian. W przypadku tłumaczenia wątpliwości uczeń podaje zagadnienie, którego nie rozumie.
- W razie gdyby na konsultacje uczniowie nie zgłosili przyjścia, nauczyciel pozostaje w sali w wyznaczonych godzinach.
- Nauczyciel planując konsultacje dba o to, by w jego sali nie przebywało jednocześnie więcej niż 12 uczniów. Jeśli sprawdzian chce poprawiać większa grupa niż 12 osób, nauczyciel informuje o tym dyrektora, który przydziela uczniom inną salę i nauczyciela-opiekuna. Nauczyciel może zaproponować uczniowi inny termin poprawy oceny, jeśli zadeklarowana grupa będzie zbyt duża i nie będzie możliwości przejścia uczniów do innej sali.
- Nauczyciel w czasie konsultacji:
– na ich początku przypomina uczniom, aby przestrzegali zasad bezpieczeństwa,
– dba o wietrzenie sali,
– dopilnowuje, aby uczniowie nie pożyczali sobie przyborów,
– sadza uczniów przy stolikach tak, aby przy jednym siedział jeden uczeń w odległości co najmniej 1.5 m od innego,
– wchodzi do sali w maseczce.
- Nauczyciel wychowania fizycznego:
– jeśli chce prowadzić konsultacje w sali/na boisko zgłasza zakończenie zajęć pracownikowi na dyżurce, aby ten mógł dokonać dezynfekcji używanych sprzętów,
– pamięta o tym, żeby powiadomić uczniów, aby przyszli w stroju sportowym, szatnia jest nieczynna.
- Zadania bibliotekarzy:
Biblioteka w budynku A czynna jest:
Dyżur p. Aleksandry Kołcz – czwartek 13.30-15.05
Dyżur p. Marioli Gryczyńskiej- poniedziałek 13.30-15.05
Biblioteka w budynku B
Dyżur p. Eweliny Iglewskiej-Nowik – wtorek 11.30-13.15
– w bibliotece może przebywać jednocześnie 3 uczniów,
– uczeń, który chce wypożyczyć książkę pisze na Librusie do bibliotekarza co najmniej dzień przed terminem dyżuru, wskazując autora i tytuł, tak, aby ten mógł przygotować książkę,
– uczeń oddając książkę wkłada ją do kartonika, plastikowej siatki a wewnątrz na wierzchu umieszcza kartkę podając na niej imię, nazwisko, klasę i datę zwrotu książki oraz odkłada w miejsce wskazane przez bibliotekarza.
– zaleca się stosowanie następujących zasad postępowania ze zbiorami bibliotecznymi powracającymi do bibliotek:
- egzemplarze wypożyczone do domu winien przyjmować personel zaopatrzony w rękawiczki lateksowe lub nitrylowe,
- ograniczyć bezpośredni kontakt z egzemplarzem do jego identyfikacji,
- nie wolno dezynfekować zwracanych publikacji preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu,
- przyjęte egzemplarze należy poddać kwarantannie na okres 4 dni,
- dezynfekować powierzchnie będące w kontakcie ze zwracanymi materiałami przez mycie detergentem lub preparatami.
- Procedury bezpieczeństwa:
- Uczeń przychodzi do szkoły o godzinie 7.55-8.00 i 13.25-13.30, wejście nie będzie otwierane wcześniej, aby uczniowie nie tłoczyli się na korytarzach. Uczniowie klas VII-VIII i LO wchodzą wejściem A ( od ul. Armii Poznań), uczniowie klas I-VI wejściem od ul. Dąbrowskiego.
- Wchodząc do szkoły każdy uczeń i pracownik szkoły zachowuje 2 m odległości od innych wchodzących i dokonuje dezynfekcji rąk. Podaje pracownikowi wyznaczonemu do pomiaru temperatury zgodę od rodziców na jej pomiar. W wyjątkowych przypadkach rodzic może wyrazić zgodę przez telefon.
- Pomiaru temperatury od wtorku do piątku przy wejściu A dokonuje pielęgniarka szkolna, w poniedziałek…
Przy wejściu B temperaturę od 1.06. mierzą nauczyciele wyznaczeni w grafiku.
- Przed konsultacjami i po nich uczniowie i rodzice nie mogą przebywać na boisku szkolnym poza ewentualnym czasem oczekiwania na wejście, kiedy zachowują odległość 2 m od siebie, mają wówczas na sobie maseczki.
- Uczeń przechodzi na konsultacje od razu do sali, w której one się odbywają. Nie może przebywać na korytarzu, nie powinien się tłoczyć.
- Nakrycia nie są zostawiane w szafkach, uczniowie zabierają je do sali.
- Od razu po zakończonych konsultacjach uczniowie opuszczają budynek szkoły, przy wyjściu dokonują raz jeszcze dezynfekcji rąk.
- Pracownicy obsługi prowadzą prace porządkowe:
– mycie klamek do sal, w których odbywają się konsultacje, włączników do lamp, poręczy i toalet , poręczy krzeseł i blatów stołów, klawiatur komputerów o godzinie 9.00 i 14.30. Wykonanie czynności potwierdzają w tabeli znajdującej się na dyżurce.
VII. Postępowanie w razie podejrzenia choroby u ucznia.
1.Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w gabinecie pielęgniarskim (wtorek-piątek godz.8.00-13.00) Z dzieckiem zostaje wówczas pielęgniarka W pozostałym czasie uczeń jest izolowany w gabinecie pielęgniarskim pod opieką dyrektora/wicedyrektora/pedagoga/pracownika sekretariatu z uprawnieniami pedagogicznymi który powiadamia rodziców i prosi o odbiór dziecka. Powiadamia także dyrektora szkoły.
- Pracownik obsługi dezynfekuje pomieszczenie, w którym przebywał uczeń.
VIII. Postępowanie w razie podejrzenia choroby u pracownika szkoły
1.Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. Przed wejściem do placówki pracownicy mają mierzoną temperaturę.
2.Miejscem, w którym przebywać ma pracownik z podejrzeniem choroby jest gabinet pielęgniarski.
3.Pracownicy szkoły w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
4.W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem powinien on natychmiast przejść do gabinetu pielęgniarskiego i powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
5.Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.