Zwolnieni z teorii

Lajkujcie! Udostępniajcie! Wspierajcie projekt!
Uczeń klasy III LB Jeremi Wilk wraz z kolegą z innej szkoły realizuje projekt „Walka z wykluczeniem Seniorów w Sieci !” Projekt uczestniczy w bieżącej edycji praktycznej Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizowanej przez Fundację Zwolnieni z Teorii (wszelkie informacje dotyczące Olimpia
Pomysł projektu i jego uczestnictwo w olimpiadzie zrodziło się z potrzeby wsparcia seniorów. Autorzy projektu zdali sobie sprawę, że seniorzy mają bardzo duży problem z obsługą podstawowych funkcji w telefonach komórkowych, nie mówiąc o korzystaniu z takich dobrodziejstw jak internetowe konto pacjenta, bankowość elektroniczna itd. Oczywistym stało się, że są oni wykluczeni z życia cyfrowego. Korzystanie z dobrodziejstw tego świata zamiast pomagać budzi ich lęk, stres. Jeremi i Nikodem wiele rozmawiali z osobami starszymi na ten temat. Zważywszy, że Olimpiada Zwolnieni z Teorii umożliwia przeprowadzenie kampanii społecznej postanowili przystąpić do realizacji projektu w ramach olimpiady, który nazwali „Walka z wykluczeniem seniorów w sieci !”. Projekt ma na celu, poprzez kampanię społeczną, uświadomienie i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy osób starszych z adaptacją cyfrowych nowinek.
Projekt jest realizowany poprzez reklamę społeczną, tj. poprzez tradycyjne kanały komunikacji takie jak plakaty, ulotki, produkty spożywcze, cukierki krówki (z logo projektu) czyli kanały komunikacji najbardziej dostępne dla Seniorów. Jak również poprzez YouTube (kanał: Cyber Babcia) oraz Facebook (Fanpage: Cyber Babcia). Chłopcy odbywają również spotkania z seniorami w klubach seniorów i innych dostępnych miejscach. Plakaty, ulotki i krówki są wieszane i rozdawane w całej Wielkopolsce (Czerniejewo, Września, Swarzędz, Poznań, Oborniki, Kościan, Wieleń) ale projekt dotarł również do Świecia nad Wisłą. Ta część kampanii jest na ukończeniu. Autorzy projektu rozwiesili 100 plakatów, rozdali 2.500 ulotek (w najbliższych dniach rozdadzą kolejne 1.000 ulotek) i 3.000 krówek. W najbliższym czasie chcą odbywać kolejne spotkania z seniorami i kontynuować kampanię w internecie. Jak dotychczas autorom projektu udało się dotrzeć m. in. do NFZ, Wielkopolski Oddział Wojewódzki w Poznaniu, licznych poradni medycznych i szpitali (szpital MedPolonia w Poznaniu, Szpital w Obornikach), na Lotnisko Ławica (plakat). Projekt jest realizowany pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo. Szczegółowa relacja z realizacji projektu dostępna jest na Fanpagu projektu: Cyber Babcia na Facebooku.