Chemia inaczej

Dnia 10 stycznia gościliśmy w szkole Pana dr Jacka Kolanowskiego z Polskiej Akademii Nauk, który poprowadził wykład i warsztaty chemiczne w języku angielskim na temat rozchodzenia się światła i właściwości związków fluorescencyjnych w naszym otoczeniu.

Na początku krótko przedstawił rozwój swojej kariery naukowej, miejsca, w których zdobywał doświadczenia począwszy od ukończenia studiów na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu, poprzez Niemcy, Francję i Uniwersytet w Sydney. Od września prowadzi grupę badawczą w Polskiej Akademii Nauk.

Uczniowie wykonywali doświadczenia w grupach z użyciem lamp UV badając m.in. proszek do prania, szpinak, tonik oraz kartki papieru z rysunkami wykonanymi zakreślaczami i flamastrami.

Na zakończenie podkreślił, jak wielkie znaczenie dla rozwoju nauki ma praca zespołowa. Przekazał, że każdy z uczniów może zostać naukowcem, dokonywać ważnych rzeczy dla rozwoju ludzkości, jednocześnie zwiedzając świat , dobrze się bawiąc i poznając ludzi na całym świecie.