Czy wiesz, że…

Czy wiesz, że…
W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla mieszkańców Wielkopolski rok 2018 jest to także rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Jak do niego doszło? Najpierw Wielkopolanie zorganizowali Sejm Dzielnicowy!
„Polski Sejm Dzielnicowy, który odbył się w dniu 3 -5 grudnia 1918 roku był pierwszym polskim sejmem narodowym po okresie zaborów a jego zasięg obejmował tereny zaboru pruskiego (Wielkopolska, Śląsk, Pomorze Gdańskie, Warmia i Mazury, Polacy mieszkający w Niemczech). Rozpoczął się uroczystym nabożeństwem w kościele farnym a odbywał się w budynku kina Apollo. Po mszy pochód posłów udał się w kierunku kina. Prymas Polski ks. arcybiskup Dalbor (urodzony w Ostrowie Wielkopolskim) również spieszył w kierunku kina jadąc swoim powozem na sejm. Rozentuzjazmowany tłum zaczął wiwatować na jego cześć a skauci na fali entuzjazmu wyprzęgli konie z powozu i sami zaprzęgli się do niego, aby w ten sposób oddać szacunek prymasowi”

„Kurjer Poznański”, z dnia 04.12.1918.