Dzień Dawcy Szpiku – 15.05. godz.17.00-18.00

Dzień Dawcy Szpiku – jutro w naszej szkole! Godz.17.00-18.30 w gabinecie pielęgniarskim będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku!

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18 – 50 lat. Dawcą możesz zostać i Ty, bowiem pokrewieństwo z biorcą nie jest konieczne, a Twój szpik może uratować życie komuś obcemu – ważne, by wystąpiła zgodność antygenów HLA w Bankach Dawców Szpiku. Im więcej osób jest w nich zarejestrowanych, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniej próbki i tym samym na uratowanie chorego. Należy również pamiętać o przeciwwskazaniach co do zostania dawcą szpiku – przyszły dawca nie może być nosicielem wirusa HIV, WZW typu B i C, a także nie mógł w przeszłości chorować na żółtaczkę pokarmową, gruźlicę, choroby hematologiczne i onkologiczne. Potencjany dawca pałeczką pobiera wymaz z ust i oddaje do go do koperty. Zostaje ona wysłana do DKMS.