Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Wczoraj w Warszawie odbył się Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. W czasie powstania warszawskiego ponad pół miliona Warszawiaków, którzy przeżyli bombardowania i masowe rzezie ludności cywilnej, trafiło do obozu przejściowego w Pruszkowie. Organizatorzy marszu chcieli oddać hołd tym, którzy  się w nim znaleźli i osobom, które im pomagały.  Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Semper Fidelis z naszej szkoły – uczniowie i pracownicy – ubrani w kostiumy z epoki, wcielili się w  role powstańców, którzy musieli oddać broń w chwili kapitulacji i cywili wyrzuconych z Warszawy. Razem przewędrowali przez Warszawę i Pruszków w eskorcie rekonstruktorów przebranych w mundury Wehrmachtu. Wielkie wrażenie na uczestnikach projektu zrobiła inscenizacja,  w czasie której przedstawiono sceny rozdzielania rodzin. Krzyki i płacz dzieci, przemarsz na rampę, z której wywożono  do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty do III Rzeszy, wzruszająca muzyka zbudowały niezwykle sugestywny obraz przeszłości. W marszu i inscenizacji brało udział ponad 250 rekonstruktorów z całej Polski.