Projekt „Luboń – Bamberg. Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość”

Międzynarodowe spotkanie młodzieży po zakończeniu roku szkolnego

 

W czerwcu 2013 roku rozpoczęła się współpraca między – wówczas jeszcze – Gimnazjum nr 1 (obecnie Szkołą Podstawową nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Luboniu) a szkołą Maria-Ward-Schulen z Bambergu (Frankonia). „Luboń – Bamberg. Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość” to hasło, które przyświeca realizowanemu w tym roku projektowi wymiany uczniowskiej. W kwietniu 2018 roku nasza 15-osobowa grupa odwiedziła Bamberg, cieszyła się tam gościnnością rodzin i ciekawie spędziła wspólny czas. Teraz oczekujemy na rewizytę. Goście przyjadą do nas 23 czerwca i pozostaną przez cały tydzień w polskich rodzinach. Głównym językiem wymiany jest angielski, ale takie spotkanie daje również okazję do komunikowania się w języku niemieckim. W programie mamy zaplanowane spotkania z panią Burmistrz Miasta Luboń Małgorzatą Machalską oraz panią Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3  Grażyną Leciej Aktywnie spędzimy też czas, zwiedzając Luboń, Puszczykowo oraz oczywiście Poznań. Naszym gościom pokażemy  między innymi Stary Rynek, Ostrów Tumski oraz Muzeum Bambrów. To właśnie z okolic Bambergu w roku 1719 przybyli do Lubonia na zaproszenie władz Poznania pierwsi osadnicy. Niemieccy chłopi wyznania rzymskokatolickiego mieli zasiedlić opuszczone wsie, które zostały zniszczone przez wojnę oraz epidemię cholery. Wraz z uczniami z Bambergu szukamy wspólnych korzeni, aby łatwiej było budować wspólną przyszłość.

Projekt „Luboń – Bamberg. Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość” już po raz kolejny jest dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, która ma status organizacji międzynarodowej, a środki na jej działalność pochodzą ze składek rządów Polski i Niemiec.

Nie można też zapominać, że projekt może być realizowany dzięki zaangażowaniu rodziców, młodzieży i nauczycieli. Międzynarodowe spotkania młodzieży otwierają nowe perspektywy, o czym uczniowie SP nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Luboniu już wielokrotnie mieli okazję się przekonać.

 

Jolanta Czajka – Łapaj