Wymiana z Bambergiem

Wymiana z Bambergiem

W dniach 7-14 kwietnia 13 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wymianie ze szkołą w Bambergu. To kolejna już edycja wymiany którego związki z Wielkopolska a w tym i z Naszym Miastem i Poznaniem mają tradycję sięgającą czasów pierwszych Piastów.
Bamberg dał się poznać jako miejsce pełne uroku, uliczek pełnych zdobnych portali, miasto z którego wszystkich zakątków tchnie historia. Podobnie jak Poznań, Bamberg to miasto osadzone na rzece o czym uczestnicy miele szansę przekonać się podczas urokliwej przejażdżki statkiem spacerowym.
Nad miastem dominują kościoły, symbol dawnej zwierzchności biskupiej – Katedralny z grobowcem Cesarza Henryka II i jego małżonki Kunegundy (obydwoje uznani za świętych), i kościół Świętego Michała z grobowcem Biskupa Ottona Świętego – nauczyciela Bolesława Krzywoustego, który na jego prośbę prowadził chrystianizację Pomorza wschodniego iw imieniu króla polskiego.
Urokliwe okazały się tradycje wielkanocne mieszkańców Bambergu i okolicznych wiosek, gdzie barwnie i bardzo pomysłowo wykorzystywano pisanki do dekorowania studni – źródła bardzo ważnego surowca dla lokalnego przemysłu piwowarskiego.
Uczniowie zwiedzili udostępniane jedynie wtajemniczonym podziemia Bambergu, które w czasach pokoju wykorzystywano do produkcji piwa a w mrocznych czasach II Wojny Światowej wykorzystywane były do prowadzenia produkcji przemysłowej na potrzeby III Rzeszy.
Atrakcją wymiany była szansa odwiedzenia Norymbergii miasta, które z Bambergiem łączy osoba Wita Stwosza – wybitnego rzeźbiarza, autora ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie. Podobnie jak Poznań, Norymberga zniszczona podczas II Wojny Światowej, jako kolebka niemieckiego nacjonalizmu, dziś jest miastem otwartym i przyjaznym. Przeplatającym nowoczesność z tradycją – rozrywką szczególną była gra w mini-golfa przy tajemniczym ”czarnym świetle”.
Goszcząca nas licząca 300 lat Marie Ward  Schule, pożegnała nas w piątek późnym wieczorem równie serdecznie jak przyjęły nas Niemieckie rodziny.
Czekamy teraz na przyjazd naszych Koleżanek z Bambergu by opowiedzieć im o Luboniu, Poznaniu, dziedzictwie kulturalnym Bambrów z Poznania i podpoznańskich osiedli. Już teraz z zainteresowaniem przyjęli informację o możliwości współpracy ze starszymi rocznikami w ramach nowopowstającego w naszej szkole Liceum.