Udział w projekcie „Poznań-Warszawa wspólna sprawa”- 1.08.2020

Udział w projekcie „Poznań-Warszawa wspólna sprawa”

 

Liczna grupa uczniów, absolwentów, rodziców i nauczycieli brała udział 1 sierpnia w Warszawie w upamiętnieniu kolejnej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Wyjazd był podsumowaniem udziału Zespołu Szkół w projekcie ‘Poznań-Warszawa wspólna sprawa”, którego celem było przywrócenie pamięci o Wielkopolanach biorących udział w powstaniu. Wczesnym rankiem udzieliliśmy wywiadu dla TVP, a kamery różnych stacji i wielu fotografów towarzyszyło nam przez cały dzień. Bazą stał się dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie grupy rekonstrukcyjne przygotowały powstańczy szpital, pocztę i namioty. Ubrani w repliki powstańczych strojów, z biało-czerwonymi opaskami na ramionach wyruszyliśmy do Muzeum Wojska Polskiego budząc wiele sympatii pośród przechodniów. Po obiedzie wyszliśmy na patrol odwiedzając Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich, kolejnym punktem było miejsce akcji Szarych Szeregów pod Arsenałem na ul. Długiej, a także ulica, gdzie przebiegał w czasie wojny mur warszawskiego getta. W tym miejscu składamy podziękowania panu Sławomirowi Ogrodnemu, który wcielił się w rolę SS-mana pojmanego przez żołnierzy AK. Przeszedł z podniesionymi rękami wiele kilometrów, pilnowany przez uczniów odgrywających role powstańców.

Zespoły startujące w konkursie o Wielkopolanach w powstaniu warszawskim odebrały nagrody za zajęcie w nim II i III miejsca.

Wiele wzruszeń przyniosła godzina W. O 17.00 staliśmy pod kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Ponad sto osób zaangażowanych w projekt, a pośród nich i nasza dwudziestoosobowa grupa, stało w ciszy, pośród znieruchomiałego tłumu, słuchając syren i dźwięku dzwonów. Odśpiewaliśmy hymn, powstańcze piosenki, a na końcu Rotę, aby podkreślić nasz wielkopolski rodowód.

Obchody zakończyliśmy przemarszem przez Warszawę, zatrzymując się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika i grobem Nieznanego Żołnierza. Marsz był okazją do wspólnego śpiewania i poznawania ważnych dla naszej historii miejsc.

Pokonaliśmy ponad piętnaście kilometrów w słońcu, wiele zobaczyliśmy, wiele doświadczyliśmy. Dziękujemy Fundacji Kochania Poznania za zaproszenie do projektu i dołożenie wielu starań, aby był ciekawy, angażujący młodzież zarówno do działania, jak i  emocjonalnego poznawania historii.