„Poznańska Starówka i „Muzeum Rogala” nie są nam obce”

„Poznańska Starówka i „Muzeum Rogala” nie są nam obce”

2 listopada klasa IVa i IVb udały się na zwiedzanie Starówki i „Muzeum Rogala”.

W rolę przewodnika wcieliła się p. M. Wichłacz. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kościoła farnego pełnego złoceń, wspaniałych stiuków i monumentalnych rzeźb. Szczególną uwagę wzbudziły ogromne organy składające się z 2600 piszczałek. Potem przeszliśmy pod pomnik św. Jana Nepomucena, który ma chronić Poznań przed powodziami. Obchodząc Stary Rynek  podziwialiśmy piękne fontanny – Prozerpiny, Marsa, Apolla i Neptuna, Odwach, Wagę Miejską. Za ratuszem obejrzeliśmy Bamberkę i studzienkę, o przed ratuszem – pręgierz, który kiedyś służył jako miejsce kary. Chwilę spędziliśmy też w podcieniach domków budniczych, by w południe zobaczyć słynne poznańskie koziołki. Wreszcie przyszedł czas na wizytę w „Muzeum Rogala”. W programie pokazu znalazły się receptura i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich, legendy o powstaniu Rogali, degustacja Rogali, wspólne przygotowanie Rogali Świętomarcińskich przy użyciu tradycyjnych narzędzi, elementy poznańskiej gwary oraz multimedialna prezentacja o historii i dumach Poznania.